Plastové okná-časté otázky

Plastové okna sa mi zdaju dost drahá investícia, vyplatí sa to vobec?

Áno. Plastové okná sa svojou cenou jednoznačne držia na spodnom okraji cenového spektra. Ceny kvalitných plastových okien sa pohybuju na úrovni 2/3 cien drevených okien, či dokonca na úrovni 1/2 cien hliníkových okien. Ked porovnáme tieto ceny, zistíme, že za nižšie ceny možme získať skutočne kvalitnú a komfortnú variantu.


Možu sa plastové okná vymienať aj počas zimných mesiacov?

Áno. Bežne vymiename plastové okná aj počas teplot klesajúcich pod bod mrazu. Vieme, že medzi demontážou starého okna a montážou nového plastového okna uplynie len niekolko pár desiatok minút. Za tento krátky čas nestihnú vyhriate steny ochladnúť a po uzatvorení miestnosti novým plastovým oknom rýchlo teplota stúpne na povodnú hodnotu. Rastliny, či domáce zvieratká, ktoré by mohli utrpiet chladom jednoducho dočastne premiestnime do inej vyhriatej miestnosti. Taktiež sa netreba báť  kvality použitých stavebných materiálov. Bežne sa vyrábajú a používajú hmoty/montažna pena, malty/, ktoré sú stavané na teploty až do -5 stupnov Celsia.

 

Počul som, že plastové okná sa krútia

NIE. Statickú spoľahlivosť zabezpečuju oceľova výstuž svojou hrúbkou a tvarom.

Pre vystužovanie plastových profilov používame ocelovú pozinkovanú výstuž hrúbky min 2,0mm s vysokou ohybnosťou a tuhosťou. Ten spolu s domyselnou konštrukciou komor zaručuje výborné statické vlasnosti počas celej doby životnosti.

 

 

V rohoch plastového okna je zvárany iba plast, nemože časom prasktnúť?

 

NIE.Každá stena plastového profilu je zváraná pod uhlom45 °.Vzhľadom k úplne rozdielnej teplote tavenia ocele a plastu, je v rohoch zvárany samozrejme iba plast. Práve kvalita zvaru a hrúbka stien profilu určuje rohovú pevnosť a statiku okna. .

 

Hovorí sa, že v zapadných krajinách sa už veľmi nepredávajú plastové okná

NIE, naopak. Zo serióznych štatistík je isté, že v strednom klimatickou pásme, do ktorého patrí napriklad Rakúsko, Nemecko, Veľká Británia, Česká republika je dominantným materiálom pre výrobu okenných profilov plast (PVC). Nielen že majú v strednej Európe plastové okná dominatné postavenie, ale každý rok dosahujú nárast výroby.

Momentálna situácia na trhu ukazuje, ze ľudia majú rastúci záujem o kvalitné, ale cenovo dostupné výrobky.  Kvalitné plastové okná sú priemerne o 30 - 40% lacnejšie ako porovnateľné drevené okná. Taktiež je isté, ze neexistuje výhodnejšia alternatíva pre panelové domy, školy, nemocnice, administrativne budovy. . .

 

Je plastové okno plnené vákuovým sklom?

NIE, je osadené izolačným. Všetky moderné otvorové výplne sú zasklené izolačným dvojsklom. Tento typ zasklenia sa v zakladnom zložení skladá z dvoch skiel hrubky 4mm medzi ktorými je 16mm vzduchová medzera. Izolačná schopnosť vákua je pri výrobe izolačných dvojskiel nahradená napĺnaním plynmi., ktoré majú výrazne nižšiu tepelnú vodivosť ako vzduch.Takýmto plynom je bežne Argón. 

 

Použitie plastových okien je neekologické, pretože plastové okná sa nedajú recyklovať?

NIE JE. PVC patí k najstarším umelým hmotám. Je to termoplastická umelá hmota, čo znamená, že je formovatelná za tepla. Základné suroviny pre výrobu PVC sú: kamenná soľ (hydroxid sodný) a ropa. Mezi najdoležitejšie vlastnosti PVC patrí nízka horlavosť, odolnost voči svetlu a vplyvom prostredia, odolnost voči hnilobe,nepriepustnosť plynov a pachov, dobrá elektrická izolacia. Aj po  ekologickej stránke má PVC vynikajúcu pozíciu v porovnaní s ostatnými materiálmy a to  tím, že PVC je úplne (100 %) recyklovatelný. Vďaka tejto technológii zpracovania je materiálový retazec plastových okien uzavretý a tým je výroba a používanie okien maximálne ohľaduplná k životnému prostrediu.

 

Sú plastové okná bezudržbové?

Teoreticky ÁNO. Okná musia nielen dobre vypadať, ale aj údržba musí byť jednoduchá a bezproblémová. Plastová okna  sa vyznačuju hladkým povrchom bez pórov, dajú sa ľahko čistiť a sú vybavené odolným a pružným tesnením. Hladký povrch sa nemeni ani štruktúrou, ani farebnosťou. Jeho údržba spočíva v občasnom umytí bežným saponátom. Zhruba raz za  2 roky doporučujeme premazanie jednotlivých částí kovania.

Kedy dať dole ochrannú fóliu?

Ak je montáž okien prevádzaná v dlhšom časovom horizonte, fólie možme dať dole do troch mesiacov od výroby okien. V pripade ukončenia murárskych prác, treba dať fólie okamžite dole, pretože platí, že čím skor ich dáme dole, tým lahšie nám pôjdu.

Plastové okná na slnku žltnú?

Na produkciu profilov sa využívajú len materiály vysokej kvality. Profil neobsahuje prímesi odpadov, primesi používané v iných - lacných profiloch. Farba profilu nežltne pod vplyvom slnečných lučov a belosť je vždy len biela - na dlhé roky. Snehobiela to je znak naších okien.